NASA’NIN BİLİMSEL HEDEFLERİ

Uzay çalışmalarıyla sık sık adından bahsettiren NASA, geçtiğimiz günlerde büyük bir olaya imza attı. 30 Temmuz 2020 tarihinde NASA kızıl gezegeni araştırmak için Perseverance Rover adında bir araç yolladı. Geçtiğimiz günlerde Mars’a başarılı bir iniş yapan bu aracın görevleri nelerdir? NASA, bu aracı neden Marsa yolladı?

Perseverance Rover

NASA’nın bu aracı yollamasında bazı bilimsel hedefleri vardı Bunlar;

1.HEDEF: Yaşam

NASA, bazı soruların cevaplarını aramakta. Mars’ta daha önce yaşam belirtisi var mıydı? Ya da herhangi bir yaşam belirtisi olucak mı? Perseverance Rover aracının göndermelerinin ilk amaçlarından biri de buydu.

2.HEDEF: İklim

NASA, Mars’ın geçmiş ve gelecek tarihiyle ilgileniyor da diyebiliriz bir bakıma. Mars’ın ikliminin mevcut duruma ulaşmak için zaman içinde nasıl geliştiğini, bu evrimi üretmek için işleyen süreçler ve Mars atmosferi ve ikliminin gezegen atmosferleri için evrensel olan özellikleri yansıtıp yansıtmadığını öğrenmek.

3.HEDEF:Jeoloji

Mars’ın yüzeyini ve iç kısmını derinlemesine anlamak için ve Mars’ın gezegen olarak bileşimi, iç yapısı ve geçmişi hakkında bilgi arıyor. NASA’nın kendi sitesinde bu süreçle ilgili yaptığı açıklama, “Mars araştırması başlı başına zorlayıcı bir bilimsel keşiftir, ancak gezegen bir zamanlar potansiyel olarak yaşanabilir, Dünya benzeri ortamlara da ev sahipliği yapmış olabilir.” Bu sözleri görmek beni gerçekten çok heyecanlandırıyor.

4.HEDEF:İnsanlar

Mars’a gitmek için insanların nasıl hazır olabileceklerini, maaliyet risk ve performans verilerini değerlendirerek yapılacak olan bir araştırmadır.

Umarım en yakın zamanda insanlık tarihi için NASA bu sorulara cevap bulur. Buraya kadar okuduğunuz için Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s