SİBER SALDIRILARA KARŞI ÖNLEM

Bir kuruluşun veya insanların gizli bilgilerini çalmak ya da siber suç sayabilceğimiz olaylara siber saldırı diyoruz ve bu siber saldırıları önlemek için şirketler “Beyaz Şapkalı” hackerlar kullanıyor. Ama eğer böyle bir lüksünüz yoksa bu siber saldırılardan nasıl korunabilirsiniz?

Öncelikle siber saldırı türlerinden bahsedelim sizlere.

  • Malware –Bilgisayar ve mobil cihazların işlevlerini bozmak, kritik bilgileri toplamak, özel bilgisayar sistemlerine erişim sağlamak ve istenmeyen reklamları göstermek amacı ile kullanılan yazılımdır.
  • DoS – DDoS –İnternet sitelerine yapılan saldırıdır. Host hizmetlerini geçici ya da süresiz olarak aksatır.
  • Phishing –Dolandırıcıların rastgele kullanıcı hesaplarına e-mail gönderdikleri bir çevrimiçi saldırı türüdür.
  • SQL Injection –Veri tabanına dayalı uygulamalara saldırmak için kullanılan bir atak tekniğidir; burada saldırgan SQL dili özelliklerinden faydalanarak standart uygulama ekranındaki ilgili alana yeni SQL ifadelerini ekler.
  • Cryptojacking –Saldırganların bilgisayarınızda kripto para madenciliği yapmak için kullandığı yöntem.
  • Man in The Middle –Saldırganın birbiri ile doğrudan iletişim kuran iki taraf arasındaki iletişimi gizlice ilettiği veya değiştirdiği saldırı türüdür.
  • Passwords attack — Aslında adı üstünde parola saldırısı. Saldırganın parolanızı deaktif etmesi için kullandığı bir yöntem.
  • Eavesdropping Attack — Bilgisayarınıza sızıp bilgisayardaki verileri ya da sizi dinleyerek yapılan hırsızlık.
  • Birthday Attack — İki veya daha fazla taraf arasındaki iletişimi kötüye kullanmak için kullanılır.

Şimdi gelelim elektronik aletlerimizi bu saldırılara karşı nasıl koruyacağımıza.

Bu söyleyeceklerim hiç bir zaman kesin koruma sağlayamaz hatta bazı saldırılar için antivirüs programları ya da bir profesyonele ihtiyacınız var.

HERHANGİ BİR YERDEN GELEN MAİLLERE YA DA MESAJLARDAKİ LİNKLERE DİKKAT ETMELİSİNİZ!

Mailinize bilinmeyen yerlerden mail geldi ve içinde bir internet sitesi var kesinlikle emin olmadan tıklamayın o adrese tıkladığınız an bilgileriniz karşı tarafa gider. Bu internet adresini arkadaşınız da gönderebilir açmadan önce dikkat etmelisiniz.

SSL SERTİFİKASI OLMAYAN SİTELERDEN UZAK DURMALISINIZ!

İnternet sitelerinde başta “https://” diye bir şey varsa bu güvenilir bir sitedir. HTTPS protokolü ile bir siteye bağlandığınız zaman güvenlik önlemleri daha ağırdır ve bilgileriniz asla başkaları tarafından okunamaz. https:// olmayan sitelerden alışveriş de yapmamalısınız.

BİLMEDİĞİNİZ USB’LERİ KULLANMAMALISINIZ!

Sokakta bulduğunuz USB ya da bilgisayarla bağlantı kurabilcek cihazları bilmeden bilgisayarınıza takmayınız ya da herhangi bir arkadaşınız tarafından verilen USB’lere de dikkat ediniz.

ORTAK AĞLARI KULLANIRKEN DİKKATLİ OLMALISINIZ!

Bir cafeye gittiniz ve Wi-fi şifresi istediniz bu tarz ortak ağlarda elektronik aletlerinizin güvenliğini sağlamak zordur ve kişisel verilerinizi rahatça çalabilirler. Bence bu tarz yerlere gittiğinizde ya kendi internet paketinizden harcayın ya da hiç girmeseniz daha iyi olur.

KORSAN OYUNLARDAN UZAK DURUN!

Ülkemizde oyunların pahalılığından dolayı insanlar bazı oyunların cracklenmiş halini indiriyor utorrent gibi uygulamalardan ama bu dosyaların içinde maalesef antivirüs programlarının bile göremediği bilgisayarınızın ömrünü yavaş yavaş kısaltan virüsler mevcut. Bilgisayarınıza zarar vereceğinize oyunları almanız sizin yararınıza olur.

ANTİVİRÜS PROGRAMI KULLANMALISINIZ

Her şeyi denemenize rağmen uğraşmanıza rağmen bilgisayarınıza virüs bulaşabilir bunları ortadan kaldırmak için virüs programlarını kullanabilirsiniz. Benim bilgisayarımda kullandığım program Avast’ın antivirüs programı. Bir sonraki yazımızda bu antivirüs programlarından da bahsedeceğim o zaman size uygun olan bir programı seçip indirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s