TEKNOLOJİ’NİN ZAMAN İÇİNDE DÖNÜŞÜMÜ

Teknoloji ile ilgili bir çok kitaba sahip olan Kevin Kelly, son kitabı Büyük Teknolojik dönüşümde geleceğimizi şekkilendirecek 12 teknolojik kuvvetten bahsediyor. Bu Teknolojik kuvvetler’in bazılarına sizlerle birlikte değineceğiz.

OLUŞ

Kevin Kelly, “İleride teknolojik yaşam sonsuz güncellemeler dizisine dönüşecek.” sözüyle teknolojinin sürekli geliştiğini, 30 yıl sonra icat edilecek teknolojik aletleri bilmediğimizi yani sürekli güncelleme halinde olduğumuzu belirtiyor.

Teknoloji sürekli gelişip değişeceği için teknoloji karşısında her zaman cahil olacağımızı söylüyor ki haklı. Bir telefonu örnek alırsak başta sadece sevdiklerimizle uzaktan sesli iletişim kurmaya yarayan bir aletken, bugün sosyal medya sayesinde iletişim kurmamıza yarayan, günlük aktivitelerimizi planlayan ve oyunlar sayesinde eğlenmemize yarayan bir alet. Telefon ilk icat edildiği zamanlar kim tahmin edebilirdi bu kadar gelişeceğini?

BİLİŞLENME

Düşünsenize aptal olan bir cihazı tamamen akıllı bir şeye dönüştürdüğünüzü çok iyi değil mi sizce de?

İlk gerçek yapay zeka’nın bir bilgisayardan değil, bir milyar bilgisayar çipten oluşan bir süper organizmada dünyaya gelecek ve bu yapay zeka evimizde, iş yerimizde kullanacağımız aletlerle bağlantıda olacak.

AKIŞ

Zamanla internet içerisindeki trendler değişiyor. İnternet ilk kurulduğunda sosyal medya uygulamaları yoktu. İnternet üzerinden bir haber okuyacağımız zaman linkleri kullanıyorduk şimdi öyle mi? Sosyal medya üzerinden hashtag kullanarak #Haberler yazıp kolayca sosyal medyada yayınlanan haberleri görebiliyoruz. Youtube üzerinden merak ettiğimiz konularla ilgili videolara rahatça ulaşabiliyoruz. Sosyal medya programları da değişim içerisinde bugün kullandığımız uygulamaları belki gelecekte kullanmayacağız farklı farklı uygulamalar çıktığı için sürekli değişecek ve hepsi gelip geçici olacak. Trend’de hangi uygulama varsa o kullanılacak.

GÖRÜNTÜLEME

Dijital ekranlara iş, oyun ve diğer insanlarla etkileşim içinde olmak için çok fazla bakıyoruz. İş yaparken, oyun oynarken ve hatta gazete, kitap okurken dijital ekranlara bakıyoruz. Akademisyenlere göre gelecek 30 yılda dünyadaki bütün kitaplar birbiryle bağlantılı olucağı bir platformda buluşacak. Dünyadaki kitapları birbirine bağlayarak tek bir bağlantılandırılmış literatüre dönüştürecek. Okur bir fikrin sosyal grafiğini veya bir konseptin zaman çizelgesini çıkarabilcek bu platform üzerinden.

ERİŞİM

Teknoloji sayesinde her şeye kolayca ulaşabiliyoruz. Giyim, market alışverişi ve diğer satın alabilceğimiz eşyalara. Satın alabileceğimiz eşyalar olduğu gibi kiralayabilleceğimiz eşyalar da mevcut çoğu sitede. Teknoloji sayesinde de insanlar bu kiralama mağzalarına ulaşıp sanki sahibiymiş gibi hizmeti, eşyaları kullanabilir. Erişim olduğu için ekonomi de farklılık gösteriyor. Bunun dışında, insanlar sosyal medya aracılığıyla hiç tanımadıkları insanlara ulaşabiliyor. Hiç gitmediği yerlere bazı programlar sayesinde ulaşabiliyor. Teknolojinin erişim açısından dönüşümü de buydu gelecek yıllarda da daha farklı şeylere rahatlıkla erişebileceğimizi düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s