GÜNLÜK HAYATTA KULLANDIĞIMIZ TEKNOLOJİK ALETLERİN EVRİMİ

Geçmişini bilmeyen insanlar geleceğini de tasarlayamaz. Büyükleri hangi yollardan geçmiş tecrübeleri nedir bilmeden bunu yapması mümkün değil. Geçmişini bilen insan biraz da kıvrak bir zekası varsa iyi yerlere gelebilir. Bugün sizlere evimizde, iş yerimizde kısacası günlük hayatta en çok kullandığımız teknolojik aletlerin bugüne evrimi ve onlar’ın geçmişleri hakkında bilgi vereceğim. Eğer yazımızı beğenirseniz beğenmeyi unutmayın, görüşlerinizi ve aklınızda kalan soruları da yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

BİLGİSAYAR

Teknoloji o kadar çok gelişti ki gittiğimiz her yerde bir bilgisayar görebiliriz. Bilgisayar ilk icat edildiğinde bu pek mümkün değildi. Düşük bir megabayt’taki bir bilgisayar bile odamıza sığmayacak kadar büyüktü. Şimdi megabayt’ı bırakın terabaytlar havada uçuşuyor adeta. Yüksek işlemcili, büyük ramli, büyük hafızalı bilgisayarları çantamızda bile taşıyoruz.

1936 yılında çekilen fotoğraf tabiki ilk bilgisayar değil. İlk bilgisayar bazı kaynaklara göre basit bir hesap makinesi olan abaküs ilk bilgisayar olarak geçiyor. Peki bilgisayarın mucidi kimdir?

İngiliz bir matematikçi olan Charles Babbage programlanabilir bir bilgisayar fikrini ortaya attıktan sonra fark makinesi adında bir cihaz yaptı ve bu cihaz günümüz bilgisayarlarının temeli oldu.

FOTOĞRAF MAKİNESİ

Kim sevmez ki fotoğraf çekilmeyi? Önemli anları, gittiğimiz yerleri ya da sadece sosyal medyada paylaşmak için bir çok insan fotoğraf çekilir. Eskiden fotoğraf makineleri bugünkü kadar gelişmiş değildi tabi her istediğimiz zaman fotoğraf çekilmek mümkün değildi. Şimdi oturduğumuz yerden telefon ya da fotoğraf makinemizi alıp saniyeler içerisinde fotoğraf çekilebiliyoruz.

ilk fotoğraf

Fotoğraf makinesi ilk icat edildiğinde bir fotoğrafı çekmek saatler sürebiliyordu. İlk fotoğrafın çekilmesi tam 8 saat sürmüş.

Yandaki resimde ilk çekilen fotoğrafı görüyorsunuz ne kadar bulanık değil mi?

Fotoğraf makinesi 1826 yılında icat edildi ve ilk resim o zaman çekildi ne kadar bulanık olsada.

Fransız sanatçı ve kimyager, fotoğraf makinesi ne kadar fizikle ilgili bir alan olsa da günümüzde kullandığımız fotoğraf makinelerinin mucididir.

OYUN KONSOLU

Diğerlerine nazaran oyun konsalları o kadar da eskiye dayanmıyor. Bir aralar atari dediğimiz televizyona bağlanan aletler çok meşhurdu. Çoğu insan illaki oynamıştır bu atariyi. Atarilerden sonra ise Playstation ve Xbox gibi oyun konsolları çıktı. 1960’lı yıllarda çoğu ülkede televizyonun yaygınlaşması sayesinde Henry Baer’in aklına bir fikir geldi. Henry Baer daha sonrasında Brown box adlı oyun konsolunu icat etti. Bu konsol üzerinden sadece tenis oyunu oynanabiliyordu ama bir sorun vardı Henry Baer’in oyun konsolu pek ilgi görmedi. Daha sonradan Henry baer vazgeçmedi ve yaptığı diğer oyun konsolları büyük ilgi gördü. Oyun konsolları, günümüzde en çok kullanılan teknolojik aletlerden biri haline geldi.

İlk oyun konsolu Brown box

TELEFON

Telefon aslında ilk başta sesli olarak iletişim kurmak amacıyla icat edilmişti. Daha sonrasında teknolojinin gelişmesiyle telefonlarda bu değişimden payını aldı. İlk zamanlar çevirmeli telefonlar kullanılıyordu evlerde daha sonradan bu telefonlar tuşlu ev telefonları oldu. Bununla beraber tuşlu cep telefonları çıktı piyasaya. Sonrasında ise akıllı dediğimiz telefonlar çıkmaya başlayınca telefonun amacı biraz daha değişti.

İnsanlar birisini aramak ya da mesaj atmak için değilde hangi oyunu daha iyi oynayabilir veya hangi uygulamaları daha rahat kullanabilir, bu amaçlarla telefon almaya başladı. Gün geçtikçe de cep telefonlarına yeni özellikler gelmeye devam ediyor. Sadece sesli olarak da değil görüntülü olarak da iletişim sağlanıyor artık. Whatsapp gibi uygulamalardan aile büyüklerimizin yanına gitmeden bile görüntülü olarak görüşebiliyoruz.

Telefonun mucidi Alexander Grahambell’dir. Aslında ondan önce telefonu keşfeden kişilerin de olduğu bilinmektedir. Telefonu ilk kez 1871 senesinde Floransalı Guiseppe Meucci icat etmiştir. Fakat patent haklarını kaybetmesi üzerine resmi olarak ilk telefon 1876 senesinde icat edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s