FRONT END VE BACK END WEB GELİŞTİRİCİLİĞİNDE KARİYER HEDEFLERİ

Çok duyulan ama pek ne olduğu bilinmeyen bazı kelimeler vardır ya front end ve back end de bu kelimelerden biri. Ziyaretçilerin ve sizin sitenizi açtığınız da gördüğünüz tasarıma front end tasarım diyoruz. Sizin sitenizi yönettiğiniz kısacası yönetici panelinizin olduğu tasarıma back end tasarım diyoruz.

Peki front end tasarımcı olmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli? Öncelikle ben bu konunun uzmanı kişi değilim sadece araştırmalarımdan yola çıkarak sizlere yardımcı olmak istiyorum. Tabi uzmanı kişilere sorarsanız onlar sizi daha iyi yönlendirebilir.

Front End tasarımda kesinlikle bilmeniz gereken programlama dilleri var ve zorunlu olmayan ama öğrenseniz daha iyi olur dediğim programlar var.

Kesinlikle bilmeniz gereken programlama dilleri;

HTML&HTML5

Web tasarımın olmazsa olmazı HTML programlama dili. Öğrenmesi kolay dillerden diyebilirim daha önceden derslerini almıştım diğer dillere nazaran kolay olduğunu düşünüyorum. Eğer bu dilde uzmanlaşırsanız zaten programlamanın mantığını kavrar diğer programlama dillerini de çabucak öğrenebilirsiniz. Size bazı tavsiyelerde de buliniyim dersleri izlerken öğrendiklerinizi çalışmak için herhangi bir siteye girdikten sonra sağ tıklayıp sayfa kaynağını görüntüle derseniz sitenin html kodları çıkacaktır ordan kodları inceleyebilirsiniz.

JAVA SCRİPT

Html ve Css kodlarının yetersiz kaldığı yerde devreye Java giriyor. Hesaplama yapmak ve form elemanlarını kontrol etmek için Java kullanırız.

CSS

Ziyaretçilerin sayfayı nasıl görüceğini ayarladığımız bir programlama dili. Site içerisindeki yazının; boyutları, rengi ve tipini belirleriz. Site içerisindeki görsellerin boyutları ve daha bir çok şey Css sayesinde olur.

JASON&XML

Javascript tabanlı düşük boyutta veri alışverişini sağlayan programlama dili diyebiliriz.

Bu programlama dillerini öğrenirken belli bir sıra halinde gitmeniz gerekir. İlk önce HTML ile başlayıp daha sonrasında Java ve CSS gidip sonra Jason&XML bu sırayla öğrenmelisiniz.

Java ile CSS ikisi arasındaki sıra farketmez ilk önce CSS de öğrenebilirsiniz.

Bunlar haricinde aşağıdaki görseldeki eğitimlerden herhangi birini daha öğrenmelisiniz.

Kaynak: https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/

Burdaki eğitimler javascript kütüphaneleridir. Sitelerinize bazı eklentiler ekleyebilirsiniz bu sayede.

Gelelim Back End tasarımlara. Back end tasarımı yapabilmek için veri yapıları ve algoritma bilmek zorundasınız! Genel olarak yazılım dünyasının temeli bu değil mi zaten?

Front End tasarımda olduğu gibi Jason&XML bilmek de zorunlusunuz. Bunların ne olduğu hakkında yukarıda bilgiler vermiştim o yüzden tekrar anlatmaya gerek yok.

Java script de öğrenmek zorundasınız Back End tasarım yapmak istiyorsanız eğer.

Back End tasarımda da tıpkı Front End tasarım gibi bazı derslerin birini bilmeniz yeterli olucak dersler var.

Kaynak:https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/

Yukarıdaki görseldeki derslerden birini almanız yeterli olucaktır. Bu programlama dilleri sadece Back End tasarımda değil farklı bir alanda da geliştirmek isterseniz kullanabilirsiniz. Gelecek gönderiler de bunlara değineceğiz.

Kaynak: https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/

Yukarıdaki görseldeki derslerden birini almanız yeterli olucaktır. Yıldızlı olarak gösterilen dersler Btk akademi’de henüz yayınlanmamıştır ilerleyen zamanlarda yükleneceğini belirtiyor. Diğer derslere tabi Btk akademi üzerinden ulaşıp öğrenebilirsiniz. Bu dersleri ücretsiz bir şekilde alacağınız için izlemenizi tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s