BEYİN İÇİN ÇIĞIR AÇAN TEKNOLOJİ NEURALİNK!

Beynimize takılacak bir çip sayesinde beyinle iletişim kurulabilcek. Daha doğrusu bu cihaz beyin hasarı olan insanlara yardım etmek ve beynimizle bilgisayarlar arasında bir bağlantı kurmak amacıyla yapılıyor. Beynimize çip takılcak derler ya işte beynimize gerçekten bir çip takılcak ama bu yararlı bir çip olucak.

Peki bu olay nasıl olacak?

Beynimiz nöronlar sayesinde iletişim kurar ve iletişim kurarken elektrik sinyalleriyle gerçekleşir. İşte bu çipte bu elektrik sinyallerini kaydedecek.

Bu çip’in yapılış amaçları nelerdir bunlara bakalım biraz.

HAFIZA KAYBINI TEDAVİ ETMEK

Evet yanlış duymadınız. Bu çip hafıza kaybını ve aynı zamanda beynimizin sayesinde işlev kazanan tüm fonksiyonları tedavi edicek diyebiliriz. Kafatasının içine takılacak olan çipler sayesinde uykusuzluk, depresyon, işitme kaybı gibi hastalıklar tedavi edilecek. Bu cihaz takılırken anestezik bir işlem uygulanmadan takılacak ve herhangi bir enfeksiyon riski olmayacak.

İnsanlar üzerinden denemeye başlandıktan sonra ise omurilik felcini düzeltmek için çalışacaklarını söylüyor Neuralink şirketinin baş cerrahı.

BAĞLANTI

Bağlantı bu projenin amaçlarından biri. Gittiğiniz bir kafede, restoranda ya da iş yerinize bir bilgisayarla bağlantı kurabilceksiniz ve bunları kontrol edebileceksiniz. Şuan nasıl kontrol edicez ya? dediğinizi duyar gibiyim. Neuralink şirketinin uygulaması üzerinden bazı egzersizler yaptırıp uygulama üzerinden kontrolü öğreneceksiniz.

Şarj konusuna gelirsek; kompakt endüktif şarj cihazı, pili dışarıdan şarj etmek için implanta kablosuz olarak bağlanıp şarj edicek.

Sıcaklık, basınç gibi verileri ölçebilecek.

Tabi ki bu projenin ilk ve kısa vadeli amaçlarından biri sağlık konusu. En kısa sürede bitip ve yararlı işler için kullanılması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s