YAZILIM ALANINDA GELECEĞİN MESLEKLERİ

Yazılım sektörü son bir kaç yıldır inanılmaz derece tercih edilen bir sektör. Yazılım sektörü, geleceğimizin temellerini günümüzde yavaş yavaş atıyor. Bugün çok popüler olmasa da gelecekte hatrı sayılır derecede popüler olacak bazı meslekler var. Bu meslekler hangileri?

VERİ BİLİMCİ

Veri bilim kavramını, günlük hayatta sık sık duyar olduk. Şirketlerin geçmişteki yapılan eylemler dahilindeki verilerini analiz eder ve gelecekte nasıl şekilleneceği hakkında çözüm bulur. Eğer verilerle ilgili bir problem varsa problemin çözümünde yardımcı olurlar.

IOT UZMANLIĞI

IOT açılım “Internet of Things” yani nesnelerin interneti anlamındadır. Burdan yola çıkarak düşünürsek internete bağlı olan cihazların uyum içerisinde çalışmasını sağlamak için programlama bilen kişilere IOT uzmanı denir. Burdan bir bilgisayar ya da telefon internete bağlı olması aklınıza gelmesin daha geniş düşünürsek hava belli bir sıcaklığın altına düştüğü zaman kombinizin otomatik olarak çalışması ya da arabanıza gitmeden önce arabanızın motorunu çalıştırdıktan sonra sizin için klimayı çalıştırabilir ve daha nicesi.

VERİ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI

Siber güvenlik uzmanı da diyebiliriz. Şirketler, siber saldırıları önlemek amacıyla bazı kişileri çalıştırırlar bunlara veri güvenliği uzmanı deriz. İlerleyen zamanlarda fiziksel savaşlar yerine siber savaşların olucağı ve günümüzde de bu savaşların olduğu aşikar. Yani sadece şirketler değil devletler de kendilerini korumaları verilerinin çalınmasını önlemek amacıyla bu kişileri çalıştırıyolar ve ilerleyen zamanlarda bu çalışan sayısı daha da artacak.

YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ

Kimileri yapay zeka’nın dünyayı ele geçireceğinden bahsediyor insanlar. Haklılar korkmakta bir yapay zekanın neler yapabileceğini kimse bilmiyor. Ama insanlığa da faydası olucağını düşünen insanlardanım. Verileri çok iyi analiz eden ve hiçbir hafıza kaybı olmayan bir şeyin varlığını hayal edin işte o şey yapay zekanın tam kendisi. Şuan en gelişmiş yapay zeka oracle şirketine ait bir yapay zeka. Bu yapay zekayla röportajlar bile bulunmakta bunlardan gelecek yazımızda bahsedeceğiz.

AR VE VR GELİŞTİRİCİSİ

AR ve VR günümüzde olan bir teknoloji. Bugünün olduğu gibi geleceğin de mesleklerinden biri. Olmayan bir yeri ve varlıkları programlayarak bize varmış gibi gösteren ve izlettiren yazılımsal bir cihaz. Bu işleri yapacaklar programlama dillerini bilmek zorundalar.

DİJİTAL DEDEKTİF

Dijital dedektiflere, beyaz şapkalı hacker da diyebiliriz. Günümüzde olduğu gibi siber suçlar gelecekte de aktif bir durumda olucak ve bu suçları ortaya çıkarmak amacıyla dijital dedektifler bulunacak. Tabi ki dijital dedektifler de siber suçları anlayabilmek için siber güvenlik alanında uzman kişiler olmalı.

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ

Sağlık sektörü sürekli gelişen ve hiç bitmeyecek sektörlerden biri. İlerleyen zamanlarda bazı hastalıklara çözüm bulunacak ve bu hastalıkların tedavisi bazı tıbbi araçlarla gerçekleşecek. Hastanede gördüğümüz teşhis koymak ya da tedavi etmek amacıyla yapılan cihazların yapımını biyomedikal mühendisleri gerçekleştiriyor. Bunun dışında yapay iç organlar, vücut parçalarının yerini alacak yapay aletlerin yapımında da biyomedikal mühendisleri görev almaktadır.

MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Mekatronik mühendislerin bilgisayar aracılığıyla sistemlerin; modellemesini, simülasyonunu ve analizini yaparlar. Günümüzde ve gelecekte robotlara çeşitli teknolojiler entegre ederek onların tasarımını sağlarlar. Sadece robot değil tabi ki hibrid araçlar geliştirerek sürdürülebilir bir çevreye hizmet eden, kalp pili gibi medikal buluşlarla bireylerin yaşam kalitesini yükselten mekatronik mühendisleri, günümüzde ve gelecekte bir çok sektörde çalışabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s