TASARIM ODAKLI DÜŞÜNME VE İNOVASYON SÜREÇLERİ

Kötü olarak baktığımız şeyler aslında hayatımızı değiştirebiliyor, farklı perspektiflerden bakmamızı sağlıyabiliyor. Örnek vericek olursak bir tasarımcı ve ted konuşmacısı olan Elise Roy, çıktığı bir ted konuşmasında, engelli olması onun için hayattaki en büyük hediyelerden biri olduğunu söylüyor. Çünkü engelli olduğu zaman engeli bulunan kişileri daha iyi anladığını, onlarla empati kurabildiğini ve onlar için bir tasarım yaptığımızda normal bir şeyden daha çok tuttuğunu söylüyor. Bunun dışında tasarım odaklı düşünmenin inovasyon ve problem çözme süreci olduğunu söylüyor. Bu sürecin de belli aşamaları bulunuyor gelin onlara birlikte bakalım.

SORUNU TANIMAK

Bir şey tasarlamadan önce bu tasarım hemen aklımıza gelmez. Önce bir sorun, problem belirlememiz gerekir. Problemi bilirsek çözüme ulaşmak bizim için daha kolay olur.

İNSANLARI GERÇEK YAŞAM KOŞULLARINDA GÖZLEMLEMEK

Sorunu belirlediniz ama insanları da tanımanız gerekicek onların ne zorluklar yaşadığını. Mesela bir görme engelli birey ya da duyma engelli bireyle iletişme geçmek gerekebilir. Onlarla empati yapıp neye ihtiyaçları olduğunu bilirseniz eğer çözüme o kadar yaklaşırsınız.

FİKİR ATMAK

Aklınıza ilk gelen fikrin dört dörtlük olmasını beklemeyin. Ama aklınızda yüzlerce hatta binlerce fikir varsa ne âlâ. Sadece bunu insanlarla paylaşıp onlara en şaşırtıcı gelen fikir neyse onun üzerinde çalışmanız gerekicektir.

PROTOTİP ÇALIŞMASI

Prototip dediğimiz şey zaten bir süreçten ibaret değil mi? Yaptığınız tasarımın nasıl çalıştığını test etme vakti geldi. Nerelerde hatalar olduğunu neyin geliştirilmesi gerektiğini bu süreçte yapıyoruz.

HAYATA GEÇİRME

Son aşamada artık tasarımınızın sürdürülebilirliği önemli bulduğunuz çözüm yolu ne kadar işe yarayacak bundan emin olmalısınız. Bunu sorgularken farklı perspektiflerden bakmalı, deney yapmalısınız ve titiz bir şekilde çalışmalısınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s