SİBER GÜVENLİK UZMANLIĞI KARİYER HEDEFLERİ

Günümüz dünyasında gizlilik çok önemli. Verilerin korunması için şirketler siber güvenlik uzmanlarını çalıştırırlar. Bu kişilere etik hackerlar da diyebiliriz. Geleceğin mesleklerinden biri olan Siber Güvenlik uzmanlığı nasıl olabilirsiniz daha doğrusu neler bilmelisiniz bunlardan bahsedeceğim.

Sizlere 2 Yol sunabilirim bu konuyla ilgili biri ücretli diğeri ücretsiz olan bir yoldan bahsedeceğim.

UDEMYDE ATIL SAMANCIOĞLU’NUN KURSLARI

Udemy platformunu hepiniz biliyorsunuzdur. Orada Atıl Samancıoğlu’nun dersleri bulunmakta. Sizlere bilgisayarda kurduğunuz labarotuvar üzerinden siber güvenlikle ilgili her şeyi gösteriyor. Ben de bu derslerden daha önce almıştım ve o dersler sayesinde siber güvenlik hakkında çok şey öğrendim. 2 tane kurs bulunmakta 2. kurs daha ileri seviyeye ulaşmak isteyenler için. Şunu eklemek istiyorum bilgisayarınızın hafızası da iyi olması lazım bu kursu tamamlayabilmek için çünkü yüklediğiniz programlar yaklaşık 30 gb’ı buluyor belki daha fazlası bile olabilir. Çünkü 2 tane işletim sistemi kuracaksınız bilgisayarınıza.

1.Kurs için tıklayınız

2.Kurs için tıklayınız

Kursların fiyatları size pahalı gelebilir. Kurslar sık sık indirime giriyor bir kaç gün takip ederseniz rahatlıkla alabilirsiniz.

Bu kurs için pek anlatılcak bir şey yok Atıl Samancıoğlu varsa zaten iyi bir kurstur almanızı kesinlikle tavsiye ederim.

ÜCRETSİZ BİR ŞEKİLDE ÖĞRENMEK İSTEYENLER

Herkesin durumu olmayabilir tabi ya da emin olmayabilirsiniz youtube üzerinde ve internet üzerinde bir çok güzel eğitim bulunmakta onlarla da öğrenebilirsiniz. Btk akademi üzerinden kolayca kurslara ulaşabilirsiniz tabi. Ama diceksiniz tam olarak ne öğrenmem gerekli onu bilmiyorum. Aslında bu yazıda birazda bilmeniz gereken programlardan bahsedeceğim.

BİLMENİZ GEREKEN PROGRAMLAR

Öncelikle temel düzeyde python bilginiz olmalı ve bu eğitim içinde yaptığınız uygulama siber güvenlikle olan uygulamalar olmalı.

Sonrasında ise Linux işletim sistemlerini öğrenmelisiniz burdaki komutlara aşina olmanız gerekir. Aynı zamanda Windows işletim sistemlerini de öğrenmelisiniz burdaki komutlara aşina olmanız gerekir. Tabi farklı 2 işletim sistemi de seçebilirsiniz ben popüler olarak kullanılanları ve kolay ulaşabileceğiniz 2 işletim sistemini seçtim.

2 işletim sisteminin olmasının sebebi ise; başta demiştik ya bilgisayarınıza kuracağınız laboratuvar işte tamda bunla ilgili bir şey. Virtual machine üzerinden 2 sanal makine oluşturup burda denemeler yaparak saldırıları yapmayı ve bu saldırıları önlemeyi deneyerek öğreneceksiniz. Bu tarz şeyleri asıl bilgisayarınızda değil kurduğunuz sanal makineler üzerinde deneyin ki bilgisayarınıza bir zarar gelmesin.

Bu sistemler sayesinde internet bakabileceğiniz sızma testi, saldırı analizi, ağ güvenliğini sağlamak gibi şeyleri öğrenmelisiniz.

Öncelikle filmlerde ya da dizilerde gösterilen saniyeler içerisinde hacklemeyle ilgili şeyler gerçek değil. Öyle kolay değil tabi saatler alabiliyor bu işler bunu göz önünde bulundurarak kariyerinizi çizmenizi ve her şeyi etik çerçevede yapmanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s