BÜYÜK YAZILIM FİRMALARIN’DA İŞE GİRMEK

Yazılım alanında kendimizi geliştirip Microsoft, Oracle gibi büyük yazılım şirketlerinde işe girmek istiyoruz ama neler yapacağımızı bilmiyoruz. Ben sizler için neler bilmeniz kendinizi nasıl geliştirmeniz gerektiğini anlatacağım.

Öncelikle ben Microsoft ya da Oracle gibi büyük bir şirketlerde çalışmıyorum ve daha önce çalışmadım ama internette çeşitli kaynaklardan edindiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım.

YAZILIM DİLİ ÖĞRENİN

Bol bol yazılım dili bilmeniz gerekli ama her şirketin kullandığı yazılım dilleri farklı. Sizler çalışmak istediğiniz şirketlerin kullandığı programlama dillerini öğrenip LinkedIn hesabınıza eklerseniz o şirketler sizi bulmaya başlayacaklardır eminim.

YABANCI DİL ÖĞRENİN

Bunu tekrar tekrar yazmama gerek yoktur heralde ama yabancı dil çeşitliliğiniz önemlidir. İngilizce kesinlikle öğrenmelisiniz ki şirketler İngilizcenizin kesinlikle olmasını yanına farklı diller ekleminizi istiyor. Eğer İngilizce biliyorsanız 2.bir dil olarak Almanca öğrenmenizi tavsiye ederim. Çünkü Almanca kaynakların İngilizcesi ya da Türkçesini bulamazsınız çünkü Almanlar pek paylaşmıyor. Yani Almanca öğrenmeniz faydanıza. Ek olarak Fransızca da eklerseniz bir çok yazılımcı’nın önüne geçmiş olursunuz.

DİKSİYON ÇALIŞIN

Büyük bir şirkette çalıcaksanız diksiyonunuzun iyi olması lazım. Diksiyonunuz geliştiği zaman karşı tarafla konuşurken kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz ve hoş bir izlenim bırakırsınız. Çünkü iş hayatında farklı farklı insanlarla tanışacaksınız ve kötü bir diksiyonla ilerlemeniz pek mümkün değil.

KİTAP OKUYUN

Ülkemizde kitap okuyan kişi sayısı çok düşük ve bu kötü bir durum. Eğer kendinizi geliştirmek istiyorsanız kitap okumanız şart. Hangi kitabı okuduğunuz da önemli değil her kitaptan bir şeyler kaparsınız ama kişisel gelişim kitapları okursanız iş hayatında bir adım önde olursunuz.

MAKALE, DERGİ OKUYUN

Yazılım, yabancı dil ve diksiyon öğrendim bitti değil. Sürekli kendinizi geliştirmek zorundasınız. Alanınızla ilgili makale ya da dergi okuyarak gelişmeleri takip edip mesleğinizde güncel kalırsınız. İlla alanınızla ilgili de olmayabilir farklı alanlarla ilgili şeyler okuyup genel kültürünüzü de geliştirebilirsiniz.

PLAN YAPIN

Sabah erken kalkın ve bir kahve alıp o gün ne yapmanız gerektiğini planlayın ve öncelik sıranızı acil olan işlere verin. Haftalık bir plan oluşturacaksanız eğer ilk 21 gün çok önemli çünkü 21 günden sonra alışkanlık edinirsiniz. Son olarak bir koşu da olsa her gün ya da haftada 3-4 kez spor yapsanız günlük hayatta yaşadığınız stresi bu sayede atıp rahatlarsınız.

HOBİ EDİNİN

Hobi edinmenin işe ne faydası olucak derseniz yaptığınız hobiler sayesinde sizle birlikte başvuran kişilerin önüne geçebilirsiniz. Herhangi bir hobi olabilir bu illaki büyük paralar vermenize gerek yok resim çizmeyi, gitar çalmayı öğrenebilirsiniz. Hazır pandemi de varken rahatlıkla zamanınız var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s