YENİLİKÇİ KATMANLI ÜRETİM İÇİN DEVRİM NİTELİĞİNDE TEKNOLOJİ

Merkezi Almanya, Mömbris’de bulunan yazılım firması CoreTehcnologie, güncellenmiş 4D_Additive v.1.3 yazılımını önümüzdeki günlerde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Diyeceksiniz ki bu eklemeli üretim aracı nedir?

Eklemeli üretim aracını kısaca açıklamak gerekirse belirli malzemeler 3D yazıcı aracıyla üst üste eklenerek üretim yapılmasına eklemeli üretim denir.

Biraz da bu yazılım özelliklerinden bahsedelim.

Katmanlı Üretim için Gamechanger

4D_Additive, CAD verilerini Catia, NX, SOLIDWORKS, Creo, Inventor, STEP veya JT gibi 24 farklı formattan tüm üretim bilgileri (PMI), özellikler ve tasarım geçmişi dahil olmak üzere tam B-Rep geometrisi olarak okur. Ayrıca eski ve hala kullanılan modellerden 3mf, amf ve STL formatlarından da içe aktarılabilir.

3D baskı için optimize edilmiş ve yapı plakalarına yerleştirilmiş CAD modelleri, amf, 3mf ve STL gibi tüm yaygın formatlarda ve ayrıca cli, sli, abf, svg, sls, usf ve g-kod gibi yaygın dilimleme formatlarında kaydedilebilir.

Bunlardan korkmanıza gerek bunlar dosya uzantıları yani bu yazılım programı burdaki dosya uzantılarına uyumlu olduğunu gösteriyor.

Yerleştirme ve Optimizasyon

4D_Additive sayesinde işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde yapabileceksiniz boş alanları hızlı bir şekilde doldurmanızı sağlar. İşlemlerinizi çoklu ve hızlı bir şekilde yaparken size maksimum otamasyon sağlar. Özellikle toz yatağı füzyon birleştirme işlemleri için, tam otomatik yerleştirme, zaman alıcı manuel çalışmayı ortadan kaldırarak kazanılan zaman, parçaların fiyatına yansıdığından, hem zamandan hem de paradan kazanırsınız.

Son olarak, kullanıcı işlemde kullanılacak malzemelerin sayısını ve minimum mesafeyi belirleyebilir.

Dokular Parça Tasarımında Devrim Yaratıyor

Parçaların doku dizaynları bu programla o kadar kolaylaşıyor ki, 5000’den fazla farklı doku yüzey yapısına erişebilirsiniz. 4D_Additives, CAD modelinde dokuları tanımlamayı kolaylaştırır sadece değiştirmek istediğiniz yüzey alanını seçip ardından veritabanında doku uygulayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Yapının boyutu, çözünürlüğü, konumu ve yüksekliği görsel olarak ayarlanabilir. Ayrıca grafiksel gösterim, tasarlanan geometrinin gerçek zamanlı değerlendirilmesine izin verir ve yeni parçaların tasarlanması için yaratıcı süreci ateşler.

Hassas Katmanlı İmalat için CAD Mühendislik Standardı

4D_Additive’in B-Rep çekirdeği, kesin geometriye dayanan CAD mühendisliği standardına göre modellerin kalite kontrolünü, onarımını ve hazırlanmasını sağlar. CAD modelleri genellikle okuma işlemi sırasında üçgenlenir bu yüzden yaklaşık ve kesin olmayan bir STL açıklamasına dönüştürülür, böylece modelleme hatalarının onarımı gibi diğer işlemler, orijinal şekilden önemli sapmalara neden olur. Ayrıca 4D_Additive, VDA 4755/2 standardına göre kesin onarım ve işlemesini , orijinal B-Rep verilerinin kontrolünü ve böylece ilk kez CAD Mühendislik Standardı ile uyumlu sürekli bir eklemeli üretim sürecini sağlar.

Gelişmiş kontrol ve iyileştirme işlevleri, CAD modellerini analiz eder ve tüm hataları ortadan kaldırır.

Otomatik olarak düzeltilemeyen hatalar, örneğin Bıçak kenarları gibi keskin noktalar, net bir şekilde görüntülenir ve kullanımı kolay Temizleme ve modelleme fonksiyonları sayesinde saniyeler içinde düzeltilebilir.

Gelişmiş Geometri Analizi

Çok büyük duvar kalınlarına sahip olan büyük alanları otamatik olarak işaretler ve bu alanları renki olarak gösterir ve gelecekteki bileşen tasarımı veya bileşenin konumu hakkında bilgi sağlar. Ayrıca duvar kontrolörü, çok küçük duvar kalınlıkları için belirli işlemlerde kritik alanları bulmak için de kullanılabilir. Son olarak ilgili yöntem için çok küçük olan ayrıntıların tespit edilmesini sağlar.

Makine ve Teknoloji Veritabanı

Veritabanında, en küçük detaylandırma ve maliyet faktörleri gibi teknoloji parametrelerine sahip ortak makine tipleri saklanır. Veritabanı, kullanıcı tanımlı makineler ve teknoloji parametreleri ile desteklenebilir.

Otomatik Parça Yönlendirme

Yazılımdaki özel analiz işlevi sayesinde beklenen yüzey kalitesini, gerçek zamanlı olarak görselleştirmeyi ve parçanın çok kısa bir zaman aralığında optimum oryantasyonunu elde etmeyi sağlar. Çoklu Kriter Konumlandırma işlevi aracılığıyla tam otomatik bir parça oryantasyonu, seçilen alanların en uygun olan yüzey kalitesine veya parçanın minimum destek geometri hacmi ve / veya maliyetlerine hizmet eder. Eğer deneyiminiz yoksa otomatik işlev aynı zamanda size yardımcı olur ve eklemeli üretim süreçlerinin otomasyonunu yönetir.

Destek Oluşturma

Metal baskı işlemleri ve ayrıca diğer işlemler için, otomatik ve / veya manuel modda çok çeşitli özel destek yapıları oluşturulabilir.Otomatik analiz, üretim için destek yapılarının gerekli olduğu alanları tanımlar. Çeşitli şekillerdeki destek yapılarını isteğinize göre değiştirebilir ve özelleştirebilirsiniz.

Kesme Parçaları

Bir makinenin alanı için çok büyük olan bileşenler farklı desenlerle bölünebilirler. Şekle ek olarak, yarma düzleminin konumu da model üzerinde kolaylıkla tanımlanabilir. Fonksiyonlar daha sonra otomatik olarak çalışır ve baskıdan sonra mükemmel bir şekilde eşleştirilebilen iki katı model oluşturur.

İçi Boş Yapılar ve Kafes Yapılar

Malzemeden tasarruf etmek ve ısı girişini azaltmak için model, kullanıcı tarafından bir düğmeye basılarak, tanımlanan bir duvar kalınlığı için oyulabilir. Kazılan modeller, her boyutta farklı kafes desenleri ile doldurulabilir. Çok işlemcili hesaplama son derece hızlıdır. Bu durumda dış model aynı zamanda Kafes yapıları ile değiştirilebilir, böylece fonksiyonel alanlar gibi önceden tanımlanmış alanlar orijinal geometri olarak kalır. Kafes alanlarının doldurulması için, farklı desenler seçilebilir.

Çok İşlemcili Dilimleme

Çok işlemcili hesaplama sayesinde hızlı bir şekilde dilimleyerek rakiplerini geride bırakıyor ve B-Rep’i kullanarak tam dilimleme eğrilerini vektör grafikleri olarak oluşturmak ve kaydetmek de mümkündür. Varsayılan dilimleme parametreleri doğrudan teknoloji veri tabanından alınır. Ek olarak, farklı tarama desenleri mevcuttur. Sonuçlar abf, cli, clf, cls, cmb, slc, sli, svg, sls, ssl, usf ve g-code gibi formatlarda genel dilimlenerek kaydedilebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s