Amazon’da büyük ayrılık Jeff Bezos koltuğu bıraktı!

Jeff Bezos tarafından 1994 yılında kurulan Amazon şirketi, Jeff Bezos’un CEO’luk görevinden ayrılması nedeniyle büyük bir değişim geçirdi. Jeff Bezos, CEO’luk görevini Andy Jessy’e devretti.

“YENİLİKÇİ KATMANLI ÜRETİM İÇİN DEVRİM NİTELİĞİNDE TEKNOLOJİ” adlı yazımız için tıklayınız.

İşte Jeff Bezos’un Amazondaki 27 yıllık dönemin detayları…

Jeff Bezos’u en zengin yapan ve 199 Milyar dolarlık servete kavuşturan, o muhteşem 27 yıllık dönem Amazon çalışanları tarafından anlatıldı.

2004 yılında Jeff Bezos, bir CEO’nun yapması gereken işlerden fazlasını yaptı. Amazon’un merkezinin bulunduğu Seattle’dan bir saat uzaktaki Tacoma’ya doğru giden bir araçtaydılar. Amazon’un Tacoma’da bulunan müşteri hizmetleri merkezine gitti ve şikayet süreçlerini yerinde kontrol etmek istedi.

Jeff Bezos, bir müşteri hizmetleri çalışanı gibi kulaklığı takıp, gelen aramaları yanıtladı. Özellikle bir ürün çok şikayet almıştı ve bu ürünün şikayetleri üst mevkilere bildirilmemişti. Aynı gün herkese bir e-posta göndererek, sorunlu ürünlerin işaretlenmesini kolaylaştıracak bir mekanizma geliştirilmesini istedi. Jeff Bezos, müşterilerine bu kadar önem vermeseydi belki şu an dünyanın en zengin insanı olamayacaktı.

Toplantılardaki iki pizza kuralı

Jeff Bezos’u yakından takip edenler ve çalışanları tarafından “İki pizza kuralı” bilinir. Jeff Bezos, toplantılarındaki katılımcı sayısını iki pizza’nın doyurabileceği kadar kişi isterdi. Ayrıca, PowerPoint sunumları yerine elle yazılmış notlar bulunmalı.  Baskın karakterler toplantıyı alıp götürmemeli, odadaki herkes fikrini söylemeli. Üstelik her türlü fikir, zaman zaman bağıra çağıra da olsa, tartışılabilmeli. Jeff Bezos bu yüzden iki pizza kuralını geliştirdi.

Hayırseverlik işlerine vakit ayıracak!

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, şirketin CEO’luk unvanını Andy Jassy’ye devrederek, 20 yılı aşkın bir süredir devam eden görevinden ayrıldı. Bundan sonraki yaşamında vaktini hayırseverlik işlerine ayıracağını söyleyerek CEO’luk görevinden ayrıldığını duyurdu. Ama Jeff Bezos, Amazondaki güçlü konumunu, büyük hissedar olduğu için her zaman sürdürecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s