Bilgisayar Mühendisliği mi Yazılım Mühendisliği mi?

Teknoloji’nin bir parçası olan bilgisayarlar sayesinde günümüzde çoğu bilgiye rahatlıkla ulaşabiliriz. Bilgisayar mühendisleri ve Yazılı mühendisleri de bu teknolojinin gelişimini sağlayan kişilerdir. Bilgisayar mühendisliği ve Yazılım mühendisliği günümüz şartlarında artış gösteren en önemli mesleklerden biridir. Teknoloji ile ilgili iş yapmak isteyen öğrencilerin de kafasında “Bilgisayar mühendisliği mi okusam yoksa Yazılım mühendisliği mi okusam?” gibi sorular bulunmaktadır. Bu yazıyı okuduktan sonra aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacak.

“Front end ve Back end Web Geliştiriciliğinde Kariyer Hedefleri” adlı yazımıza gitmek için tıklayınız.

Bilgisayar Mühendisliği okuyanlar neler yapabilirler?

Bilgisayar mühendisliği okuyan bireyler, donanım ve yazılım ile ilgili olan dersleri birlikte alırlar. Bilgisayar mühendisleri, üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde 4 yıl okuduktan sonra; tercihen bilgisayar donanımı üreten ya da tamirini yapan şirketlerde çalışabilir. Ayrıca yazılım alanında da rahatlıkla iş bulabilirler. Tercihen, siber güvenlik, front end ve back end web tasarımı, mobil uygulama geliştirme, oyun geliştirme… gibi alanlarda da çalışabilirler.

Yazılım Mühendisliği okuyanlar neler yapabilirler?

Yazılım mühendisliği okuyan bireyler, sadece yazılım ile ilgili olan dersleri alırlar. Yazılım mühendisleri, üniversitelerin Yazılım Mühendisliği bölümlerinde 4 yıl okuduktan sonra mezun olup, yazılım firmalarında çalışabilirler.

Bilgisayar mühendisliği ve Yazılım mühendisliği arasındaki farklar

Aslında Bilgisayar ve Yazılım arasında çok bir fark olduğu söylenemez. Yazılımcı olmak isteyenler, Bilgisayar mühendisliği ya da Yazılım mühendisliği de okusa yazılımcı olabilirler. Aradaki tek fark bilgisayar mühendisliğinde donanıma da önem verilmesi. Ama siber güvenlik alanında bir iş yapacaksanız Bilgisayar mühendisliği okumanız sizin yararınıza çünkü Siber güvenlikte işletim sistemlerine, Bilgisayar’ın yapılarına hakim olmanız gerekebilir.

“Siber Güvenlik Uzmanlığı kariyer hedefleri” adlı yazımıza gitmek için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s